ورود ثبت نام

     ورود به حساب کاربری

نام کاربری: *                
رمز ورود: *                  
مرا بخاطر داشته باش!

       ایجاد حساب کاربری

گزینه های ستاره (*) دار الزامی می باشند.
نام: *                             
نام کاربری: *                
رمز ورود: *                  
تائیدیه رمز ورود: *      
ایمیل آدرس: *            
تائیدیه ایمیل آدرس: *
کد امنیتی *
Reload Captcha

ضوابط و قواعد فقهی در زمینۀ تجلیل از جشن نوروز (فقه نوروز)

امروز که مردم افغانستان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و در تمام حوزه ها با ناهمواری های زیادی مواجه اند. فساد وبی عدالتی و ظلم و ستمگری به اوج خود رسیده و زمامداران نیز یکی پی دیگری آمده به عوض خدمت به کشور به بحران آن می افزایند.

ادامه مطلب...

آیا تجليل نمودن از روز نوروز گناه است؟

بى گمان كليهء اعيادى كه در مخالفت با اعياد شرعى قرار دارد, همه اعياد بدعى, خود ساخته و نو پيدا است, كه در زمانهء پر افتخار سلف صالح, مشهور نبود, چه بسا كه منشأ اّن نيز, از جانب غير مسلمانان مى باشد, پس در تجليل از اّن در كنار بدعت بودن, مشابهت بادشمنان خداى متعال, نيز بوجود مى اّيد.

کتاب حکم نوروز در شريعت اسلام

نصوص شرعي متواتر و زيادي وجود دارند كه اعياد زماني را در اسلام منحصراً دو عيد ساليانه فطر و قرآن و عيد هفتگي روز جمعه معرفي نموده اند، و تجلیل هر عيدي غير از اين سه عيد، از امور احداث شده در دين بشمار مي روند كه رسول خدا ح در احاديث زيادي به انجام دهنده آن وعيد دخول به جهنم را داده است.

جشن گرفتن نوروز شعيره يي از فرهنگ آریایی، نه اسلامی

اگر توجه نماييم در هر كشور و جغرافيايي كه نشانه يي از تمدن و فرهنگ موجود است، حتماً بعضي روزهاي خاص مذهبي و يا هم غير مذهبي را مشاهده مي كنيم كه مردمان آن مرز و بوم آن را به طور اجتماعي و يا هم انفرادي با فرستادن دسته هاي گل به يكديگر، شيريني، چراغان كردن كوي و برزن براي اظهار شادماني و خوشحالي، جشن مي گيرند.

کتاب جشنواره نوروز از نظرگاه تاريخ و شريعت

در كيفيت تجليل و برگزارى اين روز در برخى از ولايات نسبت به ديگرى فرقهاى مشاهده مى شود؛ بگونه اى مثال اين روز در كابل و كندز، غزنى و اكثر ولايات شمال به كيفيت نسبتاً مجلل تر و با اهميت تر تجليل مى شود.

كه در سایر ولايات به چنان كيفيت نمى باشد جز در مراكز ولايات از طرف دولت شكل تقليدى و عنعنوى يى داشته از ترتيبات و انتظامات ويژه اى برخوردار نمى باشد.

تفاوت ميان عيد و نوروز در جامعهء افغاني و در اسلام

هر قوم و ملتي بنا به فطرت و سرشت شان دوست دارند كه در مناسبت هايي ويژه جشن هايي داشته باشند و هر قومي ارزش هاي به خصوص خود را دارند بناءً تقليد از ديگر اقوام را براي خود ننگ و عار مي دانند و همواره مي كوشند كه ارزش ها و داشته هاي فرهنگي خود را حفظ كنند ولي ما مسلمانان آنقدر مرتجع هستيم كه به تقليد از ديگران هيچ نوع ننگ و عاري را نمي شناسيم و در تقليد يكه تاز جهانيم.

جشن نوروز در عهد شاهان پشين

قرار نوشته مؤرخان واطلاعات تاريخ نويسان از مراسم نو روز در دربار سلاطين هخامنشي وشاهنشاهان اشکاني اطلاعات دقيقي در دست نيست، اما آنچه از آداب برگزاري جشن نو روز در عهد ساسانيان بدست رسيده است در روايات مورخان کافي مورد بحث قرار گرفته که بصورت اختصار خلاصه آن ازين قرار است:

علل پيدايش جشن نوروز

راجع به علل پيدايش نوروز در افسانه ها بحثهاي بس طولاني ودنباله داري آمده که بيشتر آنها همان وزن وارزش افسانه اي داشته نميتوان آنها را به حيث يک حقيقت تاريخي پذيرفت، بلکه اکثر آنها اساطيري بيش نيست که اينک ما به ذکر برخي ازين روايات ذيلاً مي پردازيم.

ريشه لغوي و پيشنيه تاريخي جشن روز اول سال نوروز

قواميس و فرهنگهاي لغت اعم از عربي و عجمي بالاتفاق نوروز را به معناي روز نو معنا کرده اند، صاحب معجم الوسيط و ترتيب قاموس المحيط گفته اند: ” نوروز اوالنيروز (بالفارسية) اليوم الجديد وهو اول يوم من السنة الشمسية الايرانية ويوافق اليوم الحادي والعشرين من شهرمارس من السنة الميلادية وعيد النوروز أکبرأعباد القومية الإيرانيه”.

جشن نوروز از ديدگاه تاريخ افغانستان

جشن نوروز در افغانستان در پايتخت کشور وهم در اکثر ولايات همه ساله در روز اول ماه حمل که نخستين روز سال شمسي است طي مراسمي تجليل وبرگزار ميگردد. در کيفيت تجليل و برگزاري اين روز در برخي از ولايات نسبت به ديگري فرقهاي مشاهده مي شود؛

آخرین ویدیو ها

Bahar Media  SayahOnline

ورود به سایت